DEDAL-TA2 hőkamera-előtét: Egyelőre értelmetlen
Őszintén szólva, volt némi reményteli várakozás a Dedal hőkamera előtétjével kapcsolatban, amit a hozott paraméterek erősen romba döntöttek. Amilyen áron kihozták, semmi értelme megvásárolni. Illetve pont annyira, amennyire egy alap Opel Astrát tizenöt millióért...
Dedal hőkamera előtét. Ha 9Hz, kevés! Csak magasabb képfrissítéssel szabad megvenni!
Maga az eszköz tetszetős, professzionális a minősége és nyilván semmilyen szerkezeti kifogás sem érheti. A szokásos RUSAN adapterekkel bármely céltávcsőre kényelmesen felhelyezhető. Probléma, ahogy már a bevezetőben említettük, az árával van. Az orosz piacon 825 000 rubel környékén megvásárolható "naszádka", átszámítva hozzávetőlegesen 21 000-22 000 dolláros ára forintban kifejezve, kicsit több mint 5 000 000 Ft. A műszaki paraméterek alapján viccnek egy kicsit durva.
Durva, mert nézzük csak mit kapunk ennyiért? A Dedal eszközének a felbontása 336x256 pixel. A középkategóriában még el is menne kis szódával, de ezen az árszinten nem túl acélos. A képfrissítése pedig mindössze 25Hz. Egy 650 000 Ft-os Pulsar hőkamera is 30Hz-en megy, az alig több, mint 1M forintos Pulsar hőkamera céltávcsövek pedig 50Hz-en! A megfelelően nagy képfrissítés célzóeszköz esetén (pl. mozgó vad) igen csak kívánatos!
GSCI hőkamera előtét, 50Hz!
Nézzük akkor a prémium kategóriát is, ahol a Dedal is focizik. Ami ennek az összehasonlításnak leginkább megfelel, azok a kanadai GSCI termékek. Minőségben, ha hőkameráról van szó, véleményünk szerint egyértelműen a Dedal felett állnak (sőt, némely eszközét a Dedal még Kanadában is terveztette). Nyilván ehhez a minőséghez mértek az árak is. Konkrétan a szintén 50mm-es (és nem is akármilyen, hanem F:1.0!) lencsével szerelt előtétjük, a GSCI CTS230CG 384x288 pixel felbontással rendelkezik és nem 25, hanem 50Hz frissítéssel kerül 3 000 000 Ft-ba. Tehát itt egy hőkamera Mercedes-ről beszélünk. A Dedal TA2 esetén viszont úgy tűnik, hogy csak egy túlárazott Opelről. Nézzük meg azt is, hogy mit kapunk a hőkamera Mercedes szalonban ötmillióért? Itt bizony már nagyon komoly eszközök válnak elérhetővé. A GSCI CTS250CG-17 ugyanis 640x480 pixel felbontással rendelkezik, F:1.0 objektívvel és 50Hz frissítéssel és míg a Dedal eszközeire 1 vagy 2 év garanciát adnak, ez a GSCI esetében 7 év a teljeskörű garancia, de a Pulsarnál is 3 év!
Persze létezik egy erősen lebutított, 9Hz-es változata is a Dedalnak, melynek az ára lényegesen alacsonyabb. Mindössze 7 000-8 000 USD, azaz 2 000 000 Ft környékén mozog. Célzóeszközről lévén szó ez a képrissítés egyszerűen kevés. Egy minimálisan is mozgó vadra lövést tenni vele egyenesen felelőtlenség. Ugyanis ha mozog a vad, már régen nem ott lesz, amikor leadjuk a lövést, ahová céloztunk. Még keresőtávcsőben sem szeretjük feltétlenül az alacsony képfrissítést, mivel egy gyors körbetekintésnél ott is szaggat a kép. Ilyen alacsony frekvenciával egy tarlón átváltó vaddisznót jó esetben csak megijesztünk a lövéssel, rosszabb esetben megmocskoljuk és felesleges szenvedések árán majd egyszer, talán meglesz valahol, már dögön. Ha egyáltalán meglesz. Azt még gyorsan tegyük hozzá, hogy 2015-ben valamikor érkezik a Pulsar hőkamera előtétje is, 30Hz vagy 50Hz frissítéssel, nagyobb felbontással és megint csak hosszabb garanciával, mindössze másfél milliónyi összeg környékén. Nem nagyon van mit mérlegelni tehát.
Tehát továbbra is szeretjük a Dedal-t, ha éjjellátókról van szó, de egyelőre a hőkamera nem az a terület, ahol számolunk vele. A Dedal hőkamera termékek ára a tudásuk alapján valahol a Pulsar és a GSCI között lenne reális, ott is jóval közelebb a Pulsarhoz. Mentségükre legyen mondva, hogy még nem mozognak annyira otthonosan ezen a területen, mint a régebbi gyártók. Várjuk meg, amíg kijönnek a fejlettebb Dedal hőkamera előtétek!