Melyiket vegyem? Yukon Point vs. Delta Titanium RoH
Mivel két, fontos modellről van szó és nem állt rendelkezésre független teszt, ezért még 2013 Novemberében összehasonlítottuk az alsó-középkategória két legkedveltebb, 8x56-os keresőtávcsövét. A fehérorosz gyártó Yukon Point 8x56 tetőélprizmását vetettük össze nappal, szürkületben és Holdvilágnál, huszontól negyvenes korosztállyal a lengyel Delta Optical, szintén tetőélprizmás Delta Titanium 8x56 RoH modelljével.
Fontos megjegyzés: Ez a cikk most frissült, többek között mert a korábbi verzióban felrótták, hogy úgy tűnt, mintha a Yukon Point-ra lett volna kihegyezve. Annyit el kell ismerünk, hogy valóban volt egyfajta lelkesedés a Point megjelenésekor, mert szerintünk tényleg egy nagyon praktikus és kellemes árú távcsövet hozott ki a Yukon Advanced Optics. Másik oka a frissítésnek, egy időközben megjelent távcső teszt, amit az alábbiakban leírtak okán erős fenntartásokkal kezelünk. A szerintünk kifejezetten Delta marketing "távcsőteszt" esetében több probléma is felmerült. Ha csak annyit érünk el a frissítéssel, hogy pár dolog végül a helyére kerül, akkor már volt értelme dolgozni.
Teltek-múltak a hónapok a Yukon Point és Delta Titanium RoH összehasonlítása óta, mikor egyszer csak a weben felleltünk egy friss, 2014-es "távcső tesztet". Nem is akármilyen teszt született, mivel a Deltát gyakorlatilag az égbe emelte, míg a Yukon a porba hullt. Bizony, bizony, jól érzi a kedves olvasó, hogy nyilvánvalóan és erősen kilóg a lóláb!
Egyrészt a fellelt teszt annak a szombathelyi Tóth Attila László-nak a bábáskodásával született, aki még véletlenül sem független, hanem Delta Optical viszonteladó. Másrészt a teszten egyetlen márka importőre volt csak jelen, konkrétan a Delta Optical magyarországi importőre. Innentől kezdve érthető fenntartásokkal kezeltük az eseményt és az eredményt egyaránt. Különösen az eredményt!
Linkek, a kifogásolt teszthez és értékeléshez: |
Az "eredményeket" azóta már hiába keressük, ugyanis Tóth Attila László a cikkünk hatására törölte őket. Valami furcsa oknál fogva, mit ad Isten, azaz hogy-hogy nem, elvtársak! :) A teszteredményekből például "megtudhattuk", hogy a Delta Titanium gyakorlatilag 99%-ban a Swarovski Optik 8x56 SLC teljesítményére képes. Pont mint egy Suzuki, ami 99%-ban Mercedes élményt nyújt. A legnagyobb konkurens pedig, a "Yukon Point 8x56-os esetében már szürkületben látható volt, hogy a mezőny aljánál szerepel". Kész, ennyi, Yukon kiütve! Jöjjön mindenki Attilához Deltát venni és a régi TAL-ellenség, Swarovski Optikon is sikerült rúgni egy kicsit. Szóval a Suzuki majdnem Mercedes, a Skoda Fabia pedig nem rúg labdába. Értjük mi. Persze tesztelni mindenkinek joga van és véleményt alkotni is. A teszt minőségét pedig a tesztelő minősége -esetünkben szándéka is- határozza meg.
2008. évi XLVII. törvény 7. § (1) Megtévesztő az a kereskedelmi gyakorlat, amely |
Számunkra, vadászok számára a szürkületi használhatóság meghatározó. Ezért a mi céljainkra az egyik, de igen fontos jellemzője egy távcsőnek a szürkületi értéke vagy más néven "relatív fényesség index". A szürkületi érték pedig nem más, mint egy matematikai számítás eredménye. Nevezetesen az objektív átmérő (mm-ben) és a nagyítás szorzatának négyzetgyöke. Következés képen minden 8x56-os távcső szürkületi értéke = 21,16. Legalább is a matematika jelenlegi állása szerint. Ennek ellenére a Tóth Attila László-féle "teszt" szerint a Swarovski 8x56 SLC és a Delta Titanium 8x56 RoH bár közel azonos, addig a Delta konkurens Yukon Point 8x56 szürkületi értéke rendkívül alacsony. Tehát Tóth Attila László matematikája szerint a 21,16 kicsivel több, mint a 21,16, ami viszont jóval több, mint 21,16. A mi meglátásunk szerint pedig 21,16=21,16=21,16. Ez a lóláb nem csak kilóg, hanem teljes valójában mutatja meg magát, kifejtést nem igényel. Ha itt lenne most Besenyő Pista bácsi, akkor megmondaná, hogy "mi hülyeség, mi nem az!". Ha a távcsövek fényáteresztésére gondolt volna a "Mester", akkor nyilván azt is írta volna. Egy szakember értelemszerűen ismeri a saját szakmájának a alapvető szakkifejezéseit.
A teszttel kapcsolatos fenntartásainkat közöltük Szabó Sándorral is, a soproni, Castell Nova Kft. tulajdonosával és ügyvezetőjével (a cég leginkább BTC - Budapesti Távcsőcentrum néven ismert budapesti üzletük elnevezése miatt). Szabó Sándortól azt -az egyébként korrekt- választ kaptuk, hogy ez a teszt az eseményt szervező viszonteladójuk, Tóth Attila László nevéhez fűződik. Bár valóban ő is jelen volt személyesen, ennek oka az volt, hogy a tesztelt eszközök jelentős részét a Castell Nova Kft. biztosította, Ők nem felelősek Tóth Attila László kijelentéseiért, valamint hamarosan Ők is készítenek egy saját tesztet, amelyben a saját véleményüket fogják leírni. A BTC egyébként maga is forgalmazza a Yukon termékeit, így a Yukon Point keresőtávcsöveket is.
Egy budapesti kereskedő levele a "teszttel" kapcsolatban: Ajánlom mindenki figyelmébe a vadászati szempontból legfontosabb 3 szempontot, mely összehasonlítási szempont a „tesztben”: |
Térjünk rá akkor a saját meglátásainkra. Az anno első, kézbe vett Yukon Point modell szemrevételezés során is feltűnt, mennyire masszív a távcső. Az összeszerelés minősége jó, a tartósság egyébként is jellemzője az orosz (esetünkben tervezésű?) optikai termékeknek (Még ha ez is Kínában készül, ahogy a Delta Titanium RoH is. Bár ez utóbbi sem kínai tervezés, hanem lengyel. Valaminek a kínai eredete ma már önmagában nem jelent semmit, sőt!). Aktív vadászatra, outdoor-ra tervezték. Tudja, amit kell. Eddig egy, feltárt probléma jelentkezett a Pointokkal, mégpedig a visszahajtott, objektívet védő sapkát rögzítő mágnes korongocska ragasztása. Ugyanis hajlamos elengedni a mágnest. Csináld magad, pillanatragasztó a megoldás. Mágnes hiányában ez a probléma a Deltáknál nem áll fenn, viszont a rögzítés megoldásának tökéletlenségéből adódik, hogy nagyon könnyen elhagyhatóak az objektív védő sapkák. Sajnos a Delta RoH-nál már találkoztunk olyan, gyári csomagolású távcsővel is, ami eleve elvált, levált a borítással érkezett vagy az első néhány használat során vált el a távcső testétől annak borítása. Ezekben az esetekben az újra ragasztás segített, kicsit siethettek a gyárban vagy nem volt megfelelő mennyiségű, minőségű a gyári ragasztó. A Yukon Point esetében még nem volt ilyen tapasztalat, úgy tűnik a Pointnál erre jobban odafigyeltek. Persze a Deltából már jóval több került értékesítésre és a jövőbe mi sem látunk, mi hozhat még az idő a Yukon számára.
Egyébként pont a Deltás kolléga mesélte egy beszélgetés során, hogy abban a gyárban, ahol a Pointok is készülnek, ott gyártották le a Lacerta 8x56-osokat is. A Yukon Point alapja ez a távcső lehet. Például ennek egy továbbfejlesztett változata, a Yukon TruColor bevonatos lencséiből, prizmájából felépülő távcső. Márpedig a Lacerta szériával nem volt baj. Sőt, Németországban Bauer néven elég sikeres és persze jóval drágább. Ezek alapján mi sem számítanánk garanciális problémára, viszont a mágnes gyári ragasztásának minősége tényleg baki. Apró, de baki. |
Hasznos újdonság a Yukonnál és aki hagyott már el Delta Titanium objektív védő kupakot (sokan vagyunk), az különösen értékelni fogja a Yukon fix megoldását: -a lehajtott lencsevédő apró mágnesekkel, csendben rögzül is a távcső testén. Okos megoldás!
Nappali teszt során mindkét távcső képe szép, kontrasztos. Jók a színek, a Yukon Truecolor fantázianevű bevonatai jól vizsgáznak, azonban a Yukon esetén nem jelentkezik a Deltánál tapasztalható párna-torzítás. Ez egyébként csak a kép méretére van hatással, gyakorlati jelentősége szerintünk a vadászatban nincs. A Yukon optikai rendszere tehát egy picit precízebb. Nem, illetve kevésbé torzít (Esetleg kapott egy, ezt a torzítást kiküszöbölő, további lencse-tagot? Erről sajnos nincs információnk, szét pedig nem szedtük.). A Yukon Point-ban látott kép egy szőke, női hajszálnyival mélységében talán megverte a Deltát, a térérzet jobbnak tűnt. A frissen kibontott tesztpéldányok esetén a Yukon a fókuszálhatósága finomabb, kellemesebb volt. Azonban ezt betudhatjuk annak is, hogy még nagyon új volt a Delta, nem volt még bejáratva. Tartós használat során, a későbbiekben ez még előny is lehet a Delta esetében.
A szürkületi teszt során, talán minimálisan, de a résztvevők esetén mindenki számára a Yukon nyújtotta a világosabb, jobb felismerést nyújtó képet. (Azóta egyik, anno a teszten részt nem vevő kollégánk jelezte, hogy neki például a Delta RoH tűnik egy kicsit jobbnak szürkületben. Szerk.) Persze ez sok mindentől függ, még a szemeink színétől is. Annyit jelenthetünk ki csupán, hogy szürkületi használhatóságban nincs számottevő különbség. Tehát lesz, akinek a Yukon Point adja a jobb szürkületi használhatóságot, más a Deltával fog jobban látni. A Hold felkeltével viszont egyértelműen a Yukon volt a használhatóbb, a szemkagyló okos kialakítása okán. A Yukon Point-on ugyanis a szemkagyló része egy-egy árnyékoló is, ami az oldalról besütő Hold fényét tudja kitakarni. Vadászként valószínűleg mindenki találkozott már azzal a zavaró jelenséggel, amit az oldalról, a távcső okulárjába bevilágító Hold tud okozni. A Yukonnál ezt megoldották. Apropó, szemkagyló. Kereskedői és felhasználói visszajelzésekből tudjuk, hogy a Delta RoH szemkagylója néha problémás. A szemkagyló rögzítőcsavarjai hajlamosak ugyanis kicsavarodni és eltűnni. Ez pedig a szemkagyló leeséséhez, elvesztéséhez vezethet.
Tehát itt van két, jó minőségű, masszív és kedvező árú termék. Mindkettő igen jó társa lesz az aktív vadászoknak, akik ütik-vágják, aztán ha eljön az ideje, cserélik a távcsöveiket. Ezért sokat sem akarnak rákölteni. A Delta erős a piacon, de a valamivel kedvezőbb árral az oroszok nyerhetnek, ez a kategória árérzékeny. Mindenesetre a nagyon jó ár-érték arány könnyen azt eredményezheti, hogy a Yukon Point alaposan megszorítja (vagy idővel akár le is letaszítja?) a trónjáról a Delta Optical Titanium szériáját az alsó-középkategóriában.
Ha valaki most azt várta, hogy a kinyilatkoztatás szintjén adjunk egy mindent vivő tanácsot, csalódni fog. Nem tudunk ilyet adni. Véleményünk szerint mind a Yukon Point, mind a Delta jó távcső és maradéktalanul be fogják tölteni a feladatukat. Olyan égbekiáltó ostobaságokat viszont nem fogunk leírni, hogy majdnem Swarovski SLC, mert nem az! Ahogy a Suzuki sem Mercedes. Praktikumban, kis különbségekkel ugyan, de ha vadászatról van szó, szerintünk a Yukon Point-nak vannak előnyei. A Delta Titanium RoH viszont vonzó lehet a zöld, tényleg vadásziasnak ható műanyag borítása okán. Egyébként a borítás, a "fizimiska" is állítólag lengyel, azaz hazai tervezés lenne és ezt másnak nem is adják oda Kínában. Ebben azért egy kicsit elbizonytalanodtunk, mivel megtaláltuk az alábbi távcső családot. Ugyan nem 56-os és ED üveget specifikálnak, de elég szembeötlő:
Azt se felejtsük el, hogy azon közösségekben, ahol már sok a Delta, hajlamosabb az egyszeri jäger a többiek után menni és Deltát venni. Persze kinek a pap, kinek a papné. Ha más nem, majd a pénztárca eldönti. Tisztelt Importőrök, tessék hát a Vevők kedvében járni! :)